Featured Posts

Guernica


Pablo Picasso’nun 1937 yılında yaptığı Guernica tablosu, bilinen en ünlü ve en büyük savaş karşıtı resimdir. 3,5 metre yüksekliğinde 7,8 metre genişliğinde tuval üzerine yağlı boya tablo, siyah ve beyazın tonlarından oluşur. Siyah renk değildir, siyah karanlığın temsilidir. Beyaz da renk değil, aydınlığın temsilidir.

Dönemin İspanya lideri Francisco Franco, Bask ülkesinde direniş kalesi haline gelen Guernica kasabasından memnun değildi, Alman ve İtalyan faşist kuvvetlerinin yeni uçaklarını Guernica’da denemesi için izin vermeyi mantıklı bulmuştu. Bunun sonucunda İspanya iç savaşı sırasında Nazi Almanya’sına ait 28 bombardıman uçağı Guernica’ya hava saldırısı düzenledi. 1.654 kişi hayatını kaybetti, 884 kişi yaralandı. Picasso bu haberi okuduğu sırada Paris’te yaşıyordu, doğduğu yere birkaç kilometre uzaklıkta olmuş bu olay onu derinden yaraladı. Savaş sırasında ülkesinden uzakta yaşamak nasıl bir ruh hali oluşturur bilinmez. Şanslı mı hissedersin kendini, yoksa bencil olduğunu mu düşünürsün? İnsan ne zaman kendini sevmekten vazgeçer?

Yıkılmış binalar ve acı içindeki insanların resmedildiği bu devasa büyüklükteki tablo zamanla savaş karşıtlığının temsili haline gelir. Savaş karşıtı eylemcilerin toplanma yeri bu tablonun önüdür artık. Guernica, 1970’li yıllarda İspanyol milliyetçilerinin de Bask milliyetçilerinin de simgesi haline gelir.

Tablo her ne kadar İspanya hükümeti tarafından Paris’teki 1937 Dünya Fuarı için sipariş edilmiştiyse de resmin İspanya’ya girmesi, Franco hükümetin başında iken mümkün olmaz. Franco, yaşadığı sürece o tabloyu İspanya’da istemez. İspanya’ya giremeyen bu tablo dünyayı gezerek Guernica’nın başına gelen bu katliamı herkese duyurur. Guernica Londra’da, İskandinav başkentlerinde, Fransa’da ve ABD’de sergilenir. Franco’nun Picasso’dan sonra ölmesi nedeniyle Picasso yaşarken tablo İspanya’ya hiç uğrayamaz. O sırada tabloya sahip çıkan ülke, dönemin ‘yeni dünya’sı Amerika Birleşik Devletleridir. Picasso’nun isteğiyle tablo uzun yıllar MoMA’da sergilenir ve korunur. Picasso’nun vasiyeti ise İspanya cumhuriyet olduğunda Guernica’nın ülkesine teslim edilmesi ve Prado’da sergilenmesidir.

Derler ki bir Nazi subayı, sorgulamak için ressamın evine gider ve Guernica'nın fotoğrafını görür; parçalanmış siluetlerden oluşan, kucağında bebeğiyle bir annenin haykırışını ve alevler içerisinde yanan bedenleri inceler; "Bunu siz mi yaptınız?" diye sorar ve Picasso "Hayır, siz yaptınız." cevabını verir.

Guernica, savaşın acılarını ve dehşetini temsil ediyordu. O dönem gelişmekte olan devlet ideolojilerine destek veren bir tabloya dönüştü. Bu tabloyu sergilemek ve ona sahip çıkmak savaş karşıtı olmakla eşdeğerdi. İnsanlığı temsil eden ortak değerlere hitap eden bir tarafı vardı onun, tüm dünyanın tarihinde, kültüründe ve inancında; belki duyulan bir parça pişmanlığın temsiliydi.

Bugün bu tablonun goblen* bir kopyası Birleşmiş Milletler binasında, Güvenlik Konseyi’nin duvarında sergileniyor. İkinci dünya savaşından hemen sonra dünya barışı ve güvenliğini korumak için kurulan bu örgüt ile tablonun temsil ettiği değerler hiç kuşkusuz örtüşüyordu. Ancak 2003’te yapılan bir basın toplantısında diplomatların isteği üzerine arka plandaki tablonun mavi bir perdeyle örtüldüğü biliniyor. Toplantıda konuşulan konu ise vaktiyle savaş karşıtı bu tabloya ev sahipliği yapmış Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak’taki savaşa ilişkin açıklamalarıydı. *Seyrek dokunmuş kumaş üzerine ipliklerin iğneyle işlenmesiyle resim oluşturulması. Kaynak: Wikipedia

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us