Featured Posts

Aşk İle Bütünleşmiş Sanat Eserleri


Aşkın, bağlılığın ve sevginin en güzel tezahürüdür "öpücük". Bu isim adı altında dünyaca ünlü sanatçıların ürettiği ölümsüz eserlerden ikisi Gustav Klimt'in 'Der Kuss' 1908 (öpücük) tablosu ve Auguste Rodin'in 'Le Baiser' 1889 (öpücük) heykeli.

Avusturyalı ressam Gustav Klimt'in bu tablosu, Avusturya Viyana'da Belvedere Sarayı Galerisi'nde sergilenmekte. Benim bu tabloyu görme fırsatım oldu. Orijinal ölçüleri 1,80 x 1,80 olan bu heybetli yağlı boya tablo Klimt'in 'altın çağ' denilen döneminin en önemli parçası. Çizgisel kurgusu Art Noveau stilinde olmasına rağmen tablo erken Arts & Crafts hareketinin organik formlarını da barındırıyor.

Gustav klimt Der Kuss

Gustav Klimt 'altın çağ' denilen döneminde tablolarında altın kullandığı gibi bu tabloda da geleneksel yağlı boya ile çok katmanlı altın yaprakları kullanmış. Viyana'nın Jugendstil (Viyana tarzı Art Nouveau) döneminin şaheseri ve sembolü niteliğindedir. Kuşkusuz bugün Klimt'in en popüler eseri de bu tablodur. Yapıldığı dönemde ise bu tablo 'pornografik' ve 'aşırı sapıklık' olarak itham edilmişti.

Klimt bu tabloyu yaptığında 45 yaşındaydı, annesi ve hiç evlenmemiş iki kız kardeşiyle yaşıyordu. Derler ki Klimt aslında hiç yaşayamadığı ve eksikliğini duyduğu "aşk"ı bu tabloya yansıttı. Belki de bu yüzden bugün bu tablonun dijital baskıları aynı aşkın özlemini duyan insanların duvarlarını süslüyordur.

Klimt kendi hakkında şunları söylemişti: "Hiçbir zaman kendi portremi yapmadım. Konu olarak diğer insanları kendimden daha ilginç buluyorum, özellikle kadınları... Benim bir özelliğim yok. Ben sadece akşamdan sabaha her gün her saat resim yapan bir ressamım... Benim hakkımda bir şeyler öğrenmek isteyen olursa dikkatlice resimlerime bakmalı."

Auguste Rodin 'Le Baiser'

Fransız heykeltraş Rodin hayatı boyunca bu heykelinin tam ölçekli üç adet üretimini yaptı. Bugün mermer heykel İngiltere'deki Tate Galeri Londra'da sergilenmekte. Rodin'in en popüler eseri kendi mezarının başında da bir kopyası yer alan 'Düşünen Adam' heykeli.

Bu heykel erotizm ve idealizm özellikleri taşımasına rağmen Rodin bu eseri geleneksel bir isimle 'öpücük' diyerek adlandırdı. Auguste Rodin heykeli şöyle tarif eder: "Bildiğimiz tekniği kullanarak devasa boyutta bir biblo yaptım."

Heykelin esas hikayesi ise şöyle; iki yetişkin aşık Paolo Malatesta ve Francesca da Rimini. Francesca, öfkeli kocası tarafından katledilir. Heykel, iki aşığın Dante'nin cehenneminde, Lancelot ve Guinevere'in hikayesini okuduktan sonra aşklarının alevlendiği sahneyi anlatır. Heykelde kitap Paolo'nun elinde görülmekte. Acıklı ve vahşet dolu bir hikayenin belki bu mutlu sonunun tasviri Rodin'in hayal gücüyle birleşerek bu eseri ortaya çıkardı. Çünkü tasvirini yaptığı son sahnede sadece aşkın ifadesi olan 'öpücük'ü anlattı.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us