Featured Posts

İş Güvenliği Alışverişinde bir Türkiye Gerçeği

Bir sanatçının malzemeler ve kimyasallarla arası çok iyidir. Sürekli farklı malzemeler dener, malzemeyi kullanılmışın dışında zorlamayı, bu deneylerle çıkan tesadüfleri kullanmayı sever. Tabi kullanılan kimyasalların ve bazı gürültülü aletlerin verebileceği zararlardan dolayı da iş güvenliği malzemelerine ihtiyaç duyarlar.

Ben de dün, iş güvenliği için malzeme almaya gittim. Gaz maskesi, yedek filtreler, eldiven, kulaklık, gözlük gibi klasik güvenlik malzemeleri alıyordum. Satışçı bunları benim kullanacağımı düşünmedi sanırım. Beni bir şirketin 'satın almacı'sı zannetti. Gaz maskesini söylediğimde bana yönelttiği soruyla sarsıldım "Gerçekten mi kullanılacak yoksa göstermelik mi istersiniz?" "Göstermelik" ne demek?

Silis insanın akciğerlerine yapışarak yara açması sonucu, insanı nefes alamayacak duruma getirir, bunu önlemek için alınan malzeme nasıl olur da "göstermelik" veya "ucuz" alınabilir? Üzüntümün tarifi yok... Kalitesiz ucuz malzemeler gösterip göstermeyeceğini kestirmek için sorduğu soru... Kimyasal maddelerin akciğerlere verdiği zararları parayla ölçebilmenin dayanılmaz hafifliği... İnsan hayatı ve iş güvenliği nasıl olur da parayla ölçülür! "Tabiki gerçekten kullanılacak" dediğimde verdiği cevap daha da korkunç "Bazıları göstermelik istiyor da o yüzden" Aman yarabbi!

Türkiye'de yaşanmış bunca faciadan sonra hala bu işin ciddiyet ve önemini kavrayamamış insanlar mı var? İnsana bu kadar az değer verilmesi, işçinin 21. yüzyıl Türkiyesi'nde hala bu kadar değersiz görülmesi tüyler ürpertici.

Buna şaşırıyor değilim ama bunu kanıksamak ve olağan bir şey olduğunu düşünmek istemiyorum. Bu benim kabullenebileceğim bir 'gerçeklik' değil.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us