Hakkında

 

Fatma Çiftçi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Cam Ana Sanat Dalından 2007'de mezun oldu. Aynı üniversitede çift ana dal programı ile Grafik Sanatlar Bölümünden 2009’da mezun oldu. Tezli Yüksek Lisansını Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Cam Ana Sanat Dalında yaptı. Cam Ocağı’nda eğitimlere katılarak tekniğini geliştirmeye devam ederken 2016 yılında Urban Glass, New York’ta başarı bursu kazanarak Neon eğitimi aldı. 2017 yılında T.C. Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği Güncel Sanat Proje Yarışması’nda Başarı Ödülü aldı. 2018 yılında Glass Art Society, Takako Sana Bursunu kazandı.

 

İlk kişisel sergisini 2017 yılında Çağdaş Cam Sanatları Müzesi'nde açtı. Uluslararası birçok karma sergide ve çağdaş sanat galerilerinde cam eserleriyle yer aldı. Atölye sorumlusu, tasarımcı, eğitmen ve tercüman olarak iş hayatında yer aldı.  

Zeck Yaşam Kültür dergisinin kültür sanat sayfalarında yazıları yayınlanmakta ve aynı dergide 2004 yılından bu yana sanat yönetmenliği yapmaktadır. 1984 doğumlu sanatçı, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsünde Sanatta Yeterlik öğrencisi olup aynı üniversitenin Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde akademisyen olarak görevine devam etmektedir.